25 Жовтня 2016

Цю прес-конференцію готували, мабуть, більше року. Дата першої згадки про рівненську пивоварню 1849 року "протрималася" в історичному обігу 10 років. Після копітких зусиль краєзнавця Олега Тищенка, який власне і ввів згадану дату в історичний обіг публікацією в журналі CityLife, до справи долучився Державний архів Рівненської області. І ось його директор Микола Григорук чітко заявляє: "У документах Історичного архіву України серед підприємств у повітовому місті Рівному Волинської губернії значиться пивоварний завод із річним обсягом виробництва 990 рублів…".
Отож дата, зафіксована на найвищому, так би мовити, архівному рівні, прозвучала як констатація 167-ої річниці діяльності сучасного пивзаводу у Рівному – ТОВ "Рівень ЛТД". Прикметно, що директор ДАРО Григорук приніс на пресову конференцію для ЗМІ й фотокопії матеріалів з Волинських торгів 1937-го, й навіть коротку біографічну виписку про найвідомішого до сьогодні власника пивоварні "Бергшлоссъ" – Герц-Меєра Пісюка.
Слова сучасного директора пивоварні "Рівень" Мар’яна Годи звучали емоційно, як під час встановлення справжньої дати народження "його дитини" – пивного виробництва, якому він присвятив більше 30 років свого життя, а 11 – безпосередньо у Рівному. І дякуючи саме Мар’яну Адамовичу рівненське пиво НЕ зникло з пивної мапи як явище, на відміну від багатьох непоганих колись виробництв – квасилівського, семидубського чи десятків інших колись відомих на Україну пивних адрес.
"Розмова про дату заснування, якість та міжнародні нагороди рівненського пива в минулому – це справа позитивного іміджу, підтвердження давніх традицій рівненського пива. Наприклад "Львівське" пиво веде початки свого заснування від 1715 року. Але, мабуть, тяжко назвати більш старовинне підприємство не лише в Рівному, але й в області, яке могло б документально підтвердити свій вік серединою чи й першою половиною ХІХ століття, як це може зробити рівненський пивзавод…" – каже Мар’ян Года.
Далі слово взяв краєзнавець і давній дослідник історії рівненської пивоварні Олег Тищенко. Він констатував: "…і 1849-й, і 1847-й – роки перших згадок рівненської пивоварні – стосуються діяльності на Волині спеціального царського відомства – Корпусу військових топографів. Вони не лише складали карти місцевості – вони оцінювали економічний потенціал регіонів новонабутих Російською імперію земель. Усі ці відомості знайшли відображення в "Военно-статистическом обозрении" в томі 3-му, який стосується Волинської губернії і який було видано друком у відомстві Генерального штабу російської армії 1850 року.
Щодо місця розташування та власності пивзаводу, то можемо впевнено стверджувати: місце саме те, де працює завод "Рівень" і сьогодні, а власники – справа для більш скрупульозного дослідження. І те, що завод у 1880-х роках міг належати князям Любомирським – річ не доведена. Та, вочевидь, Любомирським тоді належало відсотків 80 усіх земель цілого міста Рівного. Тож їх присутність "у темі" чи вплив на місцеву економіку – годі переоцінити.
Тепер щодо символів рівненської пивоварні. Станом на 1913 рік пивоварня Пісюка "Бергшлоссъ" мала власні акції, для яких відомий житомирський художник І.Блок розробив літографічні зображення. Серед інших – там міститься "Торговая марка, утвержденная правительством", на якій зображена пані в "баварському" одязі з пивним меню в лівій руці та підносом (підставкою) з трьома різними пляшками – у правій. Геральдика сучасного заводу вимагала нових символів і більшого історизму…".
Так, у бурхливих дискусіях з Мар’яном Годою, 2013 року народився новий герб рівненської пивоварні "Рівень ЛТД" авторства Олега Тищенка. На ньому: в картуші у формі давньокиївського щита – два поля (червоне – символ Волинської землі, зелене – символ пивоваріння), розділені діагонально з правого верхнього до лівого нижнього кута. На верхньому червоному тлі – зображення зареєстрованої торгової марки "Рівень" у формі літери "Р" й одночасно – пивного келиха у колі, виконане в білій фарбі. Олег Тищенко пояснює: "На зеленому нижньому тлі в білих фарбах – одвічні символи пивоваріння – верхівка пивної діжки, з якої виглядають дерев’яна лопата для перекидання солоду; мішалка для пивних чанів; дерев’яний кухоль на держаку, яким пивовари здавна куштували напій під час варіння з великих чанів…".
Ось, власне, головні штрихи до прес-конференції, що відбулася 16 грудня 2014 року. Та захід було анонсовано як прес-тур і після розмови з директором і істориками журналістів запросили на екскурсію пивним виробництвом "Рівня". Її проводив головний пивовар Пшемисл Брож. Він розповів про плани вже з 2015 року відкрити в комплексі пивзаводу міні пивоварню, яка працюватиме за іншою, ніж "Рівень", пивною технологією – верхнього бродіння. Таким чином гості пивзаводу невдовзі зможуть познайомитися з пивними сортами європейського – німецького, англійського, ірландського, голландського, чеського пива й навіть – з американським різновидом хмільного напою! Що ж – вперед, на новий "Рівень"…

 

http://lib.ukrsd.com.ua/index.php?name=Pages&op=page&pid=223

#